






Garvee 1500W Laser Welding Machine, 0.874mW Auto Wire Feeder, Handheld Metal Welder Class 2 with Built-in Chiller, 3-in-1 Welding Cutting Cleaning, 12h Operation, Black

Garvee Fiber Laser Welding Machine 1500W
- 3-in-1 Function : Welding/Cutting/Cleaning
- 1500W Laser Welding Machine : The 1500W power laser significantly reduces welding time and is capable of working on thicker metal materials.
- Wire Fiber Machine : This machine comes with a built-in wire feeder, eliminating the need for additional setup. The integrated water cooler not only provides cooling but also offers a vacuum function for efficient operation.
- Handheld Welding Gun :The handheld welding gun enables you to flexibly perform various welding processes or carry out cleaning and rust removal tasks on fine details.
- 33FT Long Cable :The extra-long fibre optic cable provides greater freedom of movement, eliminating the need to frequently reposition the machine.





Specifications
| Brand | Garvee |
| Laser Max Output Power | 1500W (continuous laser, single-mode) |
| Total Machine Power | 6000W |
| Max Single-Side Welding Depth | Carbon steel/galvanized sheet: 4mm; Aluminum sheet: 2mm; Copper: Not recommended |
| Max Weld Width (Oscillating) | Recommended ≤1.6mm (max oscillation width: 5mm) |
| Laser Type | Optical Fiber (single-mode) |
| Welding System/Torch Head | Aosendike system; Torch head: HW970-QBH-F150-V2.3 |
| Cooling Method | Closed-loop self-contained internal circulation water cooling (built-in 10L water tank) |
| Working Voltage | 220V/60HZ |
| Continuous Working Time | Over 12 hours |
| Wire Feeding Speed | 0-330cm/min |
| Item Weight | 136.2 pounds |
Original: $5,979.99
-65%$5,979.99
$2,093.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description

Garvee Fiber Laser Welding Machine 1500W
- 3-in-1 Function : Welding/Cutting/Cleaning
- 1500W Laser Welding Machine : The 1500W power laser significantly reduces welding time and is capable of working on thicker metal materials.
- Wire Fiber Machine : This machine comes with a built-in wire feeder, eliminating the need for additional setup. The integrated water cooler not only provides cooling but also offers a vacuum function for efficient operation.
- Handheld Welding Gun :The handheld welding gun enables you to flexibly perform various welding processes or carry out cleaning and rust removal tasks on fine details.
- 33FT Long Cable :The extra-long fibre optic cable provides greater freedom of movement, eliminating the need to frequently reposition the machine.





Specifications
| Brand | Garvee |
| Laser Max Output Power | 1500W (continuous laser, single-mode) |
| Total Machine Power | 6000W |
| Max Single-Side Welding Depth | Carbon steel/galvanized sheet: 4mm; Aluminum sheet: 2mm; Copper: Not recommended |
| Max Weld Width (Oscillating) | Recommended ≤1.6mm (max oscillation width: 5mm) |
| Laser Type | Optical Fiber (single-mode) |
| Welding System/Torch Head | Aosendike system; Torch head: HW970-QBH-F150-V2.3 |
| Cooling Method | Closed-loop self-contained internal circulation water cooling (built-in 10L water tank) |
| Working Voltage | 220V/60HZ |
| Continuous Working Time | Over 12 hours |
| Wire Feeding Speed | 0-330cm/min |
| Item Weight | 136.2 pounds |
























