




Garvee 2+1 Flavors 1800W Commercial Soft Serve Ice Cream Machine, 5.8-7.9 Gal/H Soft Serve Ice Cream Maker with LED display, Self-Cleaning, High Productivity Equipment for Restaurants & Snack Bar






Upgraded Technology: The product features dual aeration with an aeration rod and built-in aeration system, enhancing texture and improving ingredient utilization efficiency. The all-copper motor has a longer lifespan, strong load capacity, fast rotation speed, and low power consumption
User-Friendly Design: The clear LCD display with button functionality makes operation easy. You can adjust the quantity, hardness, and temperature to accommodate different flavor preferences. The self-cleaning function simplifies maintenance; simply pour water into the hopper before use and press the one-touch clean button for automatic cleaning
Product Specifications
| Brand | GARVEE |
| Model Number | BJH218S |
| Ice Cream Output | 22-30L/H (5.8-7.9 gallons/hour) |
| Hopper Capacity | 6L × 2 (3.18 gallons total) |
| Cylinder Capacity | 2L × 2 (1.06 gallons total) |
| Refrigerant | R410A |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Voltage & Power | 115V & 1800W |
| Product Dimensions | 30.31" × 24.41" × 40.16" (L × W × H) |
| Item Weight | 235.89 Pounds |
| First Batch Time | 13 minutes |
| Subsequent Batch Time | 5 minutes or less |
| Number of Flavors | 2+1 (two single flavors + one mixed) |
| Package List | 1 × Standing Ice Cream Maker, 1 × Accessory Bag, 1 × Manual |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description






Upgraded Technology: The product features dual aeration with an aeration rod and built-in aeration system, enhancing texture and improving ingredient utilization efficiency. The all-copper motor has a longer lifespan, strong load capacity, fast rotation speed, and low power consumption
User-Friendly Design: The clear LCD display with button functionality makes operation easy. You can adjust the quantity, hardness, and temperature to accommodate different flavor preferences. The self-cleaning function simplifies maintenance; simply pour water into the hopper before use and press the one-touch clean button for automatic cleaning
Product Specifications
| Brand | GARVEE |
| Model Number | BJH218S |
| Ice Cream Output | 22-30L/H (5.8-7.9 gallons/hour) |
| Hopper Capacity | 6L × 2 (3.18 gallons total) |
| Cylinder Capacity | 2L × 2 (1.06 gallons total) |
| Refrigerant | R410A |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Voltage & Power | 115V & 1800W |
| Product Dimensions | 30.31" × 24.41" × 40.16" (L × W × H) |
| Item Weight | 235.89 Pounds |
| First Batch Time | 13 minutes |
| Subsequent Batch Time | 5 minutes or less |
| Number of Flavors | 2+1 (two single flavors + one mixed) |
| Package List | 1 × Standing Ice Cream Maker, 1 × Accessory Bag, 1 × Manual |

























