







Garvee 2-Pack 16x6.50-8 Lawn Mower Tires – 4PR Turf Tire, Tubeless, 620lbs Load Capacity – Replacement for Riding Mowers, Garden Tractors & Grass Cutting Equipment (Wheels NOT Included)





- 16x6.50-8 Tire Specifications: Ply Rated: 4 PR, Depth: 0.28 in/ 7mm, Rim Width: 5.375 in, Rim Diameter: 8 in, Section Width: 6.50in/160mm, Overall Diameter: 16 in/406mm, Max Load: 620lbs, Tire Pressure: 28psi
- Construction: Made with a 4-ply rating and quality rubber compound, these tires can help provide puncture, abrasion, and weather resistance. The tubeless design may offer a smoother ride with reduced maintenance on turf surfaces.
- Traction & Lawn Care: The pattern features wide shoulders and a turf-friendly design, which can support grip and stability on grass, wet terrain, slopes, and hills. This configuration may help minimize lawn disturbance, reduce slipping, and keep rolling noise low.
- Applications: 2 Pcs 16x6.50-8 Tubeless Turf Tires suitable for a variety of equipment, including lawn mowers, riding mowers, garden tractors, golf carts, utility vehicles, and farm machinery. This set includes 2 tires; rims are not included.
- Installation & Usage Notes: These tires are intended for off-highway, turf use and are not designed for highway service. Placing the tires in sunlight before installation can make them more flexible and easier to mount. Confirming size compatibility with your existing setup is advised.
Specifications
| Brand | GARVEE |
| Item Type Name | Lawn Mower Tires (Pattern D) |
| Size | 16X6.50-8 |
| Overall Diameter | 16inch |
| Section Width | 6.5inch |
| Rim Size | 8x5.375inch |
| Load Capacity | 620lbs |
| Tread Depth | 7mm |
| Ply Rating | 4 |
| Max PSI | 28 |
| Load Index | 64 |
| Speed Index | A3 |
| Compatible Vehicle Type | Lawnmower, lawn mower, golf cart |
| Tire Terrain Type | Lawn |
Original: $73.99
-65%$73.99
$25.90Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description





- 16x6.50-8 Tire Specifications: Ply Rated: 4 PR, Depth: 0.28 in/ 7mm, Rim Width: 5.375 in, Rim Diameter: 8 in, Section Width: 6.50in/160mm, Overall Diameter: 16 in/406mm, Max Load: 620lbs, Tire Pressure: 28psi
- Construction: Made with a 4-ply rating and quality rubber compound, these tires can help provide puncture, abrasion, and weather resistance. The tubeless design may offer a smoother ride with reduced maintenance on turf surfaces.
- Traction & Lawn Care: The pattern features wide shoulders and a turf-friendly design, which can support grip and stability on grass, wet terrain, slopes, and hills. This configuration may help minimize lawn disturbance, reduce slipping, and keep rolling noise low.
- Applications: 2 Pcs 16x6.50-8 Tubeless Turf Tires suitable for a variety of equipment, including lawn mowers, riding mowers, garden tractors, golf carts, utility vehicles, and farm machinery. This set includes 2 tires; rims are not included.
- Installation & Usage Notes: These tires are intended for off-highway, turf use and are not designed for highway service. Placing the tires in sunlight before installation can make them more flexible and easier to mount. Confirming size compatibility with your existing setup is advised.
Specifications
| Brand | GARVEE |
| Item Type Name | Lawn Mower Tires (Pattern D) |
| Size | 16X6.50-8 |
| Overall Diameter | 16inch |
| Section Width | 6.5inch |
| Rim Size | 8x5.375inch |
| Load Capacity | 620lbs |
| Tread Depth | 7mm |
| Ply Rating | 4 |
| Max PSI | 28 |
| Load Index | 64 |
| Speed Index | A3 |
| Compatible Vehicle Type | Lawnmower, lawn mower, golf cart |
| Tire Terrain Type | Lawn |






















