










Garvee 29x9-14 29x9x14 ATV UTV Tires All-Terrain 6PR Tubeless Cut-Resistant Durable Off-Road Mud Sand Trail 2 Pack






- Size: 29x9x14, PLY:6, Depth: 20 mm, Rim Width: 7", SW : 9"(230mm), OD : 29"(730mm), Max Loads:785lbs, PSI: 18, Speed Rating:72J
- Built for Any Terrain: Take on mud, rocks, sand, and trails with confidence. The aggressive pattern of these all-terrain tires delivers superior traction and stability, giving you the freedom to explore without limits.
- Built Tougher to Last Longer: Our tires are constructed with a cut-resistant compound and reinforced design to endure sharp objects and punishing abuse. This enhanced durability means a longer lifespan for your ATV tires, saving you money over time.
- Smoother Ride, Better Control: The advanced design does more than grip, it helps absorb shocks and reduce vibration. You’ll notice improved handling and a more comfortable, stable ride, even during long days off-road.
- Ready for Your Next Adventure: Whether you're hitting the trails, working the property, or hunting, trust in this reliable set of ATV tires. They provide the consistent performance and peace of mind you need for whatever task or adventure comes next.
Specifications
| Brand | GARVEE |
| Size | AT29X9-14 |
| Overall Diameter | 29inch |
| Section Width | 9inch |
| Rim Size | 14x7inch |
| Load Capacity | 785lbs |
| Tread Depth | 20mm |
| Ply Rating | 6 |
| Max PSI | 5 |
| Load Index | 72 |
| Speed Index | J |
| Compatible Vehicle Type | Universal Fit |
| Tire Terrain Type | All-Terrain |
Original: $262.99
-65%$262.99
$92.05Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description






- Size: 29x9x14, PLY:6, Depth: 20 mm, Rim Width: 7", SW : 9"(230mm), OD : 29"(730mm), Max Loads:785lbs, PSI: 18, Speed Rating:72J
- Built for Any Terrain: Take on mud, rocks, sand, and trails with confidence. The aggressive pattern of these all-terrain tires delivers superior traction and stability, giving you the freedom to explore without limits.
- Built Tougher to Last Longer: Our tires are constructed with a cut-resistant compound and reinforced design to endure sharp objects and punishing abuse. This enhanced durability means a longer lifespan for your ATV tires, saving you money over time.
- Smoother Ride, Better Control: The advanced design does more than grip, it helps absorb shocks and reduce vibration. You’ll notice improved handling and a more comfortable, stable ride, even during long days off-road.
- Ready for Your Next Adventure: Whether you're hitting the trails, working the property, or hunting, trust in this reliable set of ATV tires. They provide the consistent performance and peace of mind you need for whatever task or adventure comes next.
Specifications
| Brand | GARVEE |
| Size | AT29X9-14 |
| Overall Diameter | 29inch |
| Section Width | 9inch |
| Rim Size | 14x7inch |
| Load Capacity | 785lbs |
| Tread Depth | 20mm |
| Ply Rating | 6 |
| Max PSI | 5 |
| Load Index | 72 |
| Speed Index | J |
| Compatible Vehicle Type | Universal Fit |
| Tire Terrain Type | All-Terrain |






















