






GARVEE 48" x 8" Magnesium Bull Float Kit – Aluminum Alloy with 3x6ft Extendable Handles & Bracket – Heavy Duty Concrete Finishing Tool
Professional Concrete Resurfacing
Master your concrete finishing projects with the GARVEE Professional Bull Float. Engineered with a premium magnesium-aluminum alloy and an 18ft extended handle system, this kit ensures a mirror-smooth finish with maximum efficiency and minimal effort.
| Brand | GARVEE |
| Part Number | ConcreteFloat-Z0o |
| Material | Premium Magnesium-Aluminum Alloy |
| Float Size | 48 x 8 Inches (1200 x 200 mm) |
| Handle Length | 18 Feet Total (3 x 6ft Extension Handles) |
| Item Weight | 23.4 Pounds (10.6 kg) |
| Color | Industrial Silver & Red |
| Power Source | Hand Powered / Manual |
| Included Components | Magnesium Float, Swivel Bracket, 3x Extension Handles |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Professional Concrete Resurfacing
Master your concrete finishing projects with the GARVEE Professional Bull Float. Engineered with a premium magnesium-aluminum alloy and an 18ft extended handle system, this kit ensures a mirror-smooth finish with maximum efficiency and minimal effort.
| Brand | GARVEE |
| Part Number | ConcreteFloat-Z0o |
| Material | Premium Magnesium-Aluminum Alloy |
| Float Size | 48 x 8 Inches (1200 x 200 mm) |
| Handle Length | 18 Feet Total (3 x 6ft Extension Handles) |
| Item Weight | 23.4 Pounds (10.6 kg) |
| Color | Industrial Silver & Red |
| Power Source | Hand Powered / Manual |
| Included Components | Magnesium Float, Swivel Bracket, 3x Extension Handles |
























