






Garvee 72"x25" Adjustable Workbench, Heavy-Duty Garage Work Table with Power Outlets, Rubber Wood Top, 4 Lockable Wheels, 29.5"-38.4" Height, 2000 lbs Capacity for Workshop, Home, and Office



Beautiful & Durable Oak
The beautiful natural textures are scattered on the sturdy oak planks. The transparent coating brings the tabletop smooth surface, scratch resistance, and waterproof capability.
Adjustable Mental Feet
Four leveling feet can adapt to uneven surfaces. The Mental material is more friendly to the floor. Flexible and fine height adjustment minimizes the possibility of slipping and shaking.
Strong Metal Frame
Adopt thickened metal and solid wood table top, which is more solid and stable. In order to make your standing and working more comfortable, we designed 5 height-adjustable positions for the adjustable desk.

- Heavy-Duty Solid Wood Workbench, 72"x25", 2000 lbs
- Adjustable Height Workbench, 29.5"-38.4", 5 Settings
- Reinforced Steel Legs, 1mm Thick, for Heavy Loads
- Workbench with 35 Hooks, Accessory Hanging System
- ETL Power Strip, 4 Wheels, 3m Cable, USB Ports
Specifications
| Brand | GARVEE |
| Material | Wood, Metal |
| Base Type | Leg |
| Frame Material | Metal |
| Certification | ETL Certification |
| Voltage | 125V 60 Hz |
| USB Ports | 2 |
| Tabletop Size | 72 x 25 in |
| Height Range | 29.5"-38.4" in |
| Tabletop Thickness | 1.2 in / 30 mm |
| Cable Length | 9.8 ft / 3 m |
| AC Outlets | 4 |
| Weight Capacity | 2000lbs |
| Item Weight | 102.51 pounds |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description



Beautiful & Durable Oak
The beautiful natural textures are scattered on the sturdy oak planks. The transparent coating brings the tabletop smooth surface, scratch resistance, and waterproof capability.
Adjustable Mental Feet
Four leveling feet can adapt to uneven surfaces. The Mental material is more friendly to the floor. Flexible and fine height adjustment minimizes the possibility of slipping and shaking.
Strong Metal Frame
Adopt thickened metal and solid wood table top, which is more solid and stable. In order to make your standing and working more comfortable, we designed 5 height-adjustable positions for the adjustable desk.

- Heavy-Duty Solid Wood Workbench, 72"x25", 2000 lbs
- Adjustable Height Workbench, 29.5"-38.4", 5 Settings
- Reinforced Steel Legs, 1mm Thick, for Heavy Loads
- Workbench with 35 Hooks, Accessory Hanging System
- ETL Power Strip, 4 Wheels, 3m Cable, USB Ports
Specifications
| Brand | GARVEE |
| Material | Wood, Metal |
| Base Type | Leg |
| Frame Material | Metal |
| Certification | ETL Certification |
| Voltage | 125V 60 Hz |
| USB Ports | 2 |
| Tabletop Size | 72 x 25 in |
| Height Range | 29.5"-38.4" in |
| Tabletop Thickness | 1.2 in / 30 mm |
| Cable Length | 9.8 ft / 3 m |
| AC Outlets | 4 |
| Weight Capacity | 2000lbs |
| Item Weight | 102.51 pounds |
























