






Garvee Modern Abstract Area Rug 5x7 Navy Stain Resistant Non-Shedding Living Room Carpet for Home Decor
Elevate your space with modern abstract area rugs on hardwood floors or decorate plain carpets with our creative designs. This versatile area rug features a stylish color scheme that will effortlessly complement any décor.
Low Pile
This floor covering has a low pile height of 0.28" that is convenient for placement under entryways and furniture that will feel soft underfoot.
Durable Material
Machine made from polypropylene, this material is extremely durable and is built to last in high traffic areas of your home such as your bedroom, living room, or dining room.
Easy Maintenance
This rug is easy to clean and maintain, it is recommended that you vacuum regularly as needed and spot treat any mild stains with a clean sponge or cloth. For any additional, hard to clean stains, professional cleaning is recommended.
Specifications
| Brand | Garvee |
| Size | 7'3" x 5'3" (Rectangular) |
| Material | Polypropylene |
| Weave Type | Machine-Made |
| Pile Height | Low Pile |
| Construction Type | Machine Made |
| Back Material Type | Jute |
| Color | Navy |
| Theme | Abstract,Modern |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Product Care Instructions | Machine Wash |
| Pattern | Abstract |
| Shape | Rectangular |
| Special Feature | Durable,Easy To Clean |
| Room Type | Living Room |
| Rug Form Type | Area Rug |
| Style | Modern |
| Model Name | Navy 5' 3" x 7' 3" |
| UPC | 196336650238 |
| Item Weight | 11.97 pounds |
Original: $109.99
-65%$109.99
$38.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Elevate your space with modern abstract area rugs on hardwood floors or decorate plain carpets with our creative designs. This versatile area rug features a stylish color scheme that will effortlessly complement any décor.
Low Pile
This floor covering has a low pile height of 0.28" that is convenient for placement under entryways and furniture that will feel soft underfoot.
Durable Material
Machine made from polypropylene, this material is extremely durable and is built to last in high traffic areas of your home such as your bedroom, living room, or dining room.
Easy Maintenance
This rug is easy to clean and maintain, it is recommended that you vacuum regularly as needed and spot treat any mild stains with a clean sponge or cloth. For any additional, hard to clean stains, professional cleaning is recommended.
Specifications
| Brand | Garvee |
| Size | 7'3" x 5'3" (Rectangular) |
| Material | Polypropylene |
| Weave Type | Machine-Made |
| Pile Height | Low Pile |
| Construction Type | Machine Made |
| Back Material Type | Jute |
| Color | Navy |
| Theme | Abstract,Modern |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Product Care Instructions | Machine Wash |
| Pattern | Abstract |
| Shape | Rectangular |
| Special Feature | Durable,Easy To Clean |
| Room Type | Living Room |
| Rug Form Type | Area Rug |
| Style | Modern |
| Model Name | Navy 5' 3" x 7' 3" |
| UPC | 196336650238 |
| Item Weight | 11.97 pounds |
























