





Garvee ATV Tire 25x8-12 6PR All-Terrain Tubeless Tires 2Pack for ATV UTV, Durable Black 12 Inch
- Tire size: 25x8-12; wheel (rim) diameter: 12 in; ply rated: 6; tread depth: 20 mm; Pack: 2 All Terrain Tires
- Multi-Terrain Dominance: Directional angled knobby tread design conquers trails, deserts, mud, dirt and rocky terrain with precision control and responsive handling.
- Military-Grade Durability: 6-ply rated construction with premium hard compound rubber withstands extreme racing conditions, resisting punctures, cuts and abrasions.
- Universal Fitment: 25x8-12 sizing (12 rim) fits most ATV/UTV models. Features premium rubber in our hard compound to withstand the harshest racing conditions. A perfect replacement tire for your quad ATV, UTV, Go Kart, Golf Cart or Lawn Mower.
- All-Season Performance: Specially formulated rubber compound maintains flexibility in -22°F to 158°F environments, ensuring reliable traction in snow, rain and scorching heat.
Specifications
| Brand | GARVEE |
| Size | AT25X8-12 |
| Overall Diameter | 25 inch |
| Section Width | 8 inch |
| Rim Size | 12x8 inch |
| Load Capacity | 340lbs |
| Tread Depth | 12mm |
| Ply Rating | 6 |
| Max PSI | 5-25 PSI (adjust for terrain) |
| Load Index | 43 |
| Speed Index | F |
| Compatible Vehicle Type | Universal Fit |
| Tire Terrain Type | All-Terrain |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Tire size: 25x8-12; wheel (rim) diameter: 12 in; ply rated: 6; tread depth: 20 mm; Pack: 2 All Terrain Tires
- Multi-Terrain Dominance: Directional angled knobby tread design conquers trails, deserts, mud, dirt and rocky terrain with precision control and responsive handling.
- Military-Grade Durability: 6-ply rated construction with premium hard compound rubber withstands extreme racing conditions, resisting punctures, cuts and abrasions.
- Universal Fitment: 25x8-12 sizing (12 rim) fits most ATV/UTV models. Features premium rubber in our hard compound to withstand the harshest racing conditions. A perfect replacement tire for your quad ATV, UTV, Go Kart, Golf Cart or Lawn Mower.
- All-Season Performance: Specially formulated rubber compound maintains flexibility in -22°F to 158°F environments, ensuring reliable traction in snow, rain and scorching heat.
Specifications
| Brand | GARVEE |
| Size | AT25X8-12 |
| Overall Diameter | 25 inch |
| Section Width | 8 inch |
| Rim Size | 12x8 inch |
| Load Capacity | 340lbs |
| Tread Depth | 12mm |
| Ply Rating | 6 |
| Max PSI | 5-25 PSI (adjust for terrain) |
| Load Index | 43 |
| Speed Index | F |
| Compatible Vehicle Type | Universal Fit |
| Tire Terrain Type | All-Terrain |






















