








Garvee 25x10-12 ATV Tires with 12" Steel Wheel Rim 4 Bolt All-Terrain Off-Road Mud Sand Terrain Black
- Specification Of ATV Tires Set:The size 25x10-12,PCD:137*4 ET:4+3,rim diameter:12 and the rim width:7.Please make sure fit for your vehicle tires size.Please note: Your wheels must be ORIGINAL (i.e. NOT MODIFIED). Our wheel sizes are suitable for original wheels. Modified wheels may not fit.
- Built To Last:The ATV tire made of durable, high-quality rubber and heavy-duty nylon, with 6-ply construction,enchaning resis punctures and abrasions for a long service life.
- High Quality Steel Wheel Rim:Equipped with durable steel rims and the rims feature 4 bolt holes,these atv wheels provide exceptional strength and impact resistance during riding,offering outstanding support for tires.
- Powerful Traction:These UTV tires with lots of grip,providing predictable steering and a stable ride. The pattern tread has thick lugs, and the wrap-around pedal tread on the shoulders and tilt knobs minimizes side-to-side slippage for excellent traction in ruts.
- All-Terrain,Widely Application:The atv tire designed for your ATV, UTV, go-kart, golf cart, or lawn mower. All-terrain design offers superior traction in the mud,desert, grime conditions.
Specifications
| Brand | GARVEE |
| Size | AT25X10-12 |
| Overall Diameter | 25inch |
| Section Width | 10inch |
| Rim Size | 12x7 inch |
| Load Capacity | 420lbs |
| Tread Depth | 20mm |
| Ply Rating | 6 |
| Max PSI | 7 |
| Load Index | 50 |
| Speed Index | F |
| Center Hole Diameter | 105mm |
| Pitch Circle Diameter | 137mm |
| Offset(ET) | 4+3 inch |
| Compatible Vehicle Type | ATV, UTV |
| Tire Terrain Type | All-Terrain |
Original: $243.99
-65%$243.99
$85.40Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Specification Of ATV Tires Set:The size 25x10-12,PCD:137*4 ET:4+3,rim diameter:12 and the rim width:7.Please make sure fit for your vehicle tires size.Please note: Your wheels must be ORIGINAL (i.e. NOT MODIFIED). Our wheel sizes are suitable for original wheels. Modified wheels may not fit.
- Built To Last:The ATV tire made of durable, high-quality rubber and heavy-duty nylon, with 6-ply construction,enchaning resis punctures and abrasions for a long service life.
- High Quality Steel Wheel Rim:Equipped with durable steel rims and the rims feature 4 bolt holes,these atv wheels provide exceptional strength and impact resistance during riding,offering outstanding support for tires.
- Powerful Traction:These UTV tires with lots of grip,providing predictable steering and a stable ride. The pattern tread has thick lugs, and the wrap-around pedal tread on the shoulders and tilt knobs minimizes side-to-side slippage for excellent traction in ruts.
- All-Terrain,Widely Application:The atv tire designed for your ATV, UTV, go-kart, golf cart, or lawn mower. All-terrain design offers superior traction in the mud,desert, grime conditions.
Specifications
| Brand | GARVEE |
| Size | AT25X10-12 |
| Overall Diameter | 25inch |
| Section Width | 10inch |
| Rim Size | 12x7 inch |
| Load Capacity | 420lbs |
| Tread Depth | 20mm |
| Ply Rating | 6 |
| Max PSI | 7 |
| Load Index | 50 |
| Speed Index | F |
| Center Hole Diameter | 105mm |
| Pitch Circle Diameter | 137mm |
| Offset(ET) | 4+3 inch |
| Compatible Vehicle Type | ATV, UTV |
| Tire Terrain Type | All-Terrain |






















