











Garvee 27x9-14 ATV Tires (Set of 2) - 6PR Tubeless Heavy-Duty All-Terrain Tires for ATV/UTV, Ideal for Mud, Sand, Dirt, Snow, & Off-Road



Specifications
| Brand | GARVEE |
| Size | AT27X9-14 |
| Overall Diameter | 27inch |
| Section Width | 9inch |
| Rim Size | 14x7 inch |
| Load Capacity | 410lbs |
| Tread Depth | 20mm |
| Ply Rating | 6 |
| Max PSI | 7 |
| Load Index | 49 |
| Speed Index | J |
| Compatible Vehicle Type | Universal Fit |
| Tire Terrain Type | All-Terrain |
Original: $223.99
-65%$223.99
$78.40Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description



Specifications
| Brand | GARVEE |
| Size | AT27X9-14 |
| Overall Diameter | 27inch |
| Section Width | 9inch |
| Rim Size | 14x7 inch |
| Load Capacity | 410lbs |
| Tread Depth | 20mm |
| Ply Rating | 6 |
| Max PSI | 7 |
| Load Index | 49 |
| Speed Index | J |
| Compatible Vehicle Type | Universal Fit |
| Tire Terrain Type | All-Terrain |






















