












Garvee 27x11-12 ATV Tires (Set of 2) - 6PR Tubeless Heavy-Duty All-Terrain Tires for ATV/UTV, Ideal for Mud, Sand, Dirt, Snow, & Off-Road


Specifications
| Brand | GARVEE |
| Size | AT27X11-12 |
| Overall Diameter | 27inch |
| Section Width | 11inch |
| Rim Size | 12x8 inch |
| Load Capacity | 495lbs |
| Tread Depth | 20mm |
| Ply Rating | 6 |
| Max PSI | 7 |
| Load Index | 56 |
| Speed Index | J |
| Compatible Vehicle Type | Universal Fit |
| Tire Terrain Type | All-Terrain |
Original: $247.99
-65%$247.99
$86.80Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description


Specifications
| Brand | GARVEE |
| Size | AT27X11-12 |
| Overall Diameter | 27inch |
| Section Width | 11inch |
| Rim Size | 12x8 inch |
| Load Capacity | 495lbs |
| Tread Depth | 20mm |
| Ply Rating | 6 |
| Max PSI | 7 |
| Load Index | 56 |
| Speed Index | J |
| Compatible Vehicle Type | Universal Fit |
| Tire Terrain Type | All-Terrain |























