









Garvee 29X11-14 ATV Tires 6PR Durable Heavy-Duty Rubber Off-Road All-Terrain Utility Vehicle


Specifications
| Brand | GARVEE |
| Size | AT29X11-14 |
| Overall Diameter | 29inch |
| Section Width | 11inch |
| Rim Size | 14x9 inch |
| Load Capacity | 910lbs |
| Tread Depth | 20mm |
| Ply Rating | 6 |
| Max PSI | 18 |
| Load Index | 77 |
| Speed Index | J |
| Compatible Vehicle Type | Universal Fit |
| Tire Terrain Type | All-Terrain |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description


Specifications
| Brand | GARVEE |
| Size | AT29X11-14 |
| Overall Diameter | 29inch |
| Section Width | 11inch |
| Rim Size | 14x9 inch |
| Load Capacity | 910lbs |
| Tread Depth | 20mm |
| Ply Rating | 6 |
| Max PSI | 18 |
| Load Index | 77 |
| Speed Index | J |
| Compatible Vehicle Type | Universal Fit |
| Tire Terrain Type | All-Terrain |






















