








Garvee 2 Pack 27x11-14 ATV Tires 6 PR All-Terrain Tubeless Off-Road Tires for Trail Sand Mud, Durable Rubber, Excellent Grip
- [ATV Tires Specification]2*27X11-14 atv tire,please check your vehicle's original tire size to ensure the correct size you purchased.Note that rims are not included.
- [High Quality]Our UTV tires made with high quality rubber meterial,providing durable and long-lasting.
- [6 Ply ATV Tire]The off-road tire's durable 6-ply construction resists punctures, cuts, and impacts, making it ideal for off-road adventures.
- [Excellent Grip]The lug depth and pattern design of the ATV tires help enhance skid and traction control, making it excellent for off-road,sand,mud or other terrain.
- [Widely Application]The all-terrain tires suitable designed with diversity,suitable for ATV,UTV,Go Kart,Golf Cart or Lawn Mower.
Specifications
| Brand | GARVEE |
| Size | AT27X11-14 |
| Overall Diameter | 27inch |
| Section Width | 11inch |
| Rim Size | 14x8inch |
| Load Capacity | 740lbs |
| Tread Depth | 16mm |
| Ply Rating | 6 |
| Load Index | 70 |
| Speed Index | J |
| Compatible Vehicle Type | Universal Fit |
| Tire Terrain Type | All-Terrain |
Original: $298.99
-65%$298.99
$104.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- [ATV Tires Specification]2*27X11-14 atv tire,please check your vehicle's original tire size to ensure the correct size you purchased.Note that rims are not included.
- [High Quality]Our UTV tires made with high quality rubber meterial,providing durable and long-lasting.
- [6 Ply ATV Tire]The off-road tire's durable 6-ply construction resists punctures, cuts, and impacts, making it ideal for off-road adventures.
- [Excellent Grip]The lug depth and pattern design of the ATV tires help enhance skid and traction control, making it excellent for off-road,sand,mud or other terrain.
- [Widely Application]The all-terrain tires suitable designed with diversity,suitable for ATV,UTV,Go Kart,Golf Cart or Lawn Mower.
Specifications
| Brand | GARVEE |
| Size | AT27X11-14 |
| Overall Diameter | 27inch |
| Section Width | 11inch |
| Rim Size | 14x8inch |
| Load Capacity | 740lbs |
| Tread Depth | 16mm |
| Ply Rating | 6 |
| Load Index | 70 |
| Speed Index | J |
| Compatible Vehicle Type | Universal Fit |
| Tire Terrain Type | All-Terrain |






















