






Garvee 28x8-12 ATV Tires All Terrain Tubeless 6 PR Off-Road Trail Sand Mud 28x8x12 Black
- 2PCSAll Terrain All-Season ATV/UTV Tire AT28X8-12-6PR
- Tough 6-ply rated all terrain tire resists punctures and abrasions
- Tread angle and tire profile design provides quicker acceleration and braking
- Deep and widely spaced tread works well in mud and sand
- Not compressed for shipping, it is easy to mounting
Specifications
| Brand | GARVEE |
| Size | 28X8-12 |
| Overall Diameter | 28inch |
| Section Width | 8inch |
| Rim Size | 12x6.5 inch |
| Load Capacity | 480lbs |
| Tread Depth | 20mm |
| Ply Rating | 6 |
| Max PSI | 7 |
| Load Index | 55 |
| Speed Index | F |
| Compatible Vehicle Type | Universal Fit |
| Tire Terrain Type | All-Terrain |
Original: $220.99
-65%$220.99
$77.35Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 2PCSAll Terrain All-Season ATV/UTV Tire AT28X8-12-6PR
- Tough 6-ply rated all terrain tire resists punctures and abrasions
- Tread angle and tire profile design provides quicker acceleration and braking
- Deep and widely spaced tread works well in mud and sand
- Not compressed for shipping, it is easy to mounting
Specifications
| Brand | GARVEE |
| Size | 28X8-12 |
| Overall Diameter | 28inch |
| Section Width | 8inch |
| Rim Size | 12x6.5 inch |
| Load Capacity | 480lbs |
| Tread Depth | 20mm |
| Ply Rating | 6 |
| Max PSI | 7 |
| Load Index | 55 |
| Speed Index | F |
| Compatible Vehicle Type | Universal Fit |
| Tire Terrain Type | All-Terrain |






















